Pěstování citrusů v bytě je stále populárnější, a pokud si vyberete vhodné odrůdy, tak můžete časem vypěstovat i vlastní chutné ovoce. Citrusy mají ovšem své vlastní potřeby a ne všude se jim daří. 

Co jsou vlastně citrusy

Citrusy najdeme běžně v tropickém nebo subtropickém pásmu a jedná se o stálezelené keře nebo stromy. Dají se však pěstovat i ve vhodně velkých nádobách, například v objemných květináčích. Mezi nejznámější patří citroník, pomerančovník, limetkovník, mandarinka, pomelo nebo grapefruit. 

Jaké citrusy vhodné pro pěstování v bytě

Uzavřené prostředí bytu vyžaduje specifické druhy citrusů. Citrusy jako kumkvat, mandarinka nebo calamondin (kříženec mandarinky a kumkvatu) jsou do omezených prostor ideální. 

Když si budete pořizovat svou vlastní rostlinku, nejlépe zvolte už vzrostlý naroubovaný a plodící stromek u osvědčeného prodejce. Samozřejmě si ji prohlédněte a ujistěte se, že je rostlina zcela v pořádku.

Pokud si však chcete vypěstovat citron nebo pomeranč z pecky plodu, který vám chutnal, je možné, že bez roubování rostlin se plodů dočkáte třeba až za 15 let.

Péče o citrusy v bytě

Ať už budete pěstovat rostlinu z pecky, nebo si koupíte vzrostlý keř, při sázení a přesazování vždy používejte substrát na citrusy a vhodně velký květináč. Do květináče na dno dejte také drenážní vrstvu, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Rostlinu přesazujte v okamžiku, kdy je nádoba zjevně prokořeněná. Rostliny zalévejte pravidelně, vždy když je horní vrstva substrátu suchá.

Citrusy mají rády světlo, ale zejména malé rostliny a rostliny po zimování by měly být zpočátku vystaveny jen světlu rozptýlenému, aby se nespálily. V bytě pravděpodobně nebudete mít prostor, kde se teplota v zimě bude držet do 10 °C, ale pokud máte, tak můžete své citrusy zazimovat a jejich zálivku snížit na minimum. Vyhněte se také umístění rostlin na místech s průvanem a náhlými změnami teplot.

Myslete také na to, že substrát v nádobě velice rychle přijde o všechny své živiny. A pokud chcete, aby vám rostliny prosperovaly, či dokonce plodily, budete je muset přihnojovat. Rostliny je dobré hnojit v období růstu, většinou jednou za týden. Z naší nabídky vám můžeme doporučit produkt Escube pro ovoce a zeleninu, který díky svému složení sníží množství potřebného hnojiva a vody zhruba o 50 %. Rostlinám se také budou výrazně více tvořit kořeny, zelená hmota a celkově podpoříte jejich plodivost.

Nezapomínejte také na kontrolu rostlin, zda nebyly napadeny škůdci a neváhejte okamžitě zasáhnout správným postřikem.

Pokud se budete o citrusy starat s náležitou péči, zajistíte jim dostatek vláhy a hnojiva, jistě budete moci brzy sledovat, jak vaše úsilí přináší sladké plody.