Říjen a listopad jsou ideálním obdobím pro zakládání travního koberce. Díky nižším teplotám a dostatečné vlhkosti má trávník dostatek času na vytvoření kořenového systému před příchodem zimy. Následující kroky vám pomohou vytvořit krásný a zdravý trávník.

Výběr správného druhu trávy

Než se pustíte do zakládání travního koberce, zvažte své místní klimatické podmínky. Následně ideálně zvolte druh trávy, který je vhodný právě pro vaši oblast. I v České republice existují sušší nebo naopak vlhčí geografická místa. Můžete si samozřejmě také vybrat druh trávy podle účelu zamýšleného porostu. 

Takové trávníky jsou však často ze zásady monokulturní a je obtížnější se o ně starat. Také si můžete vybrat mezi trávníky zátěžové (pokud na něm plánujete často sportovat), okrasné (na ty naopak nechcete vstupovat a doplňují estetiku zahrady) a rekreační (jednou za čas si na něm uspořádáte piknik).

Můžete také zvolit směs různých druhů trávy, což výrazně zlepšuje odolnost budoucího trávníku. Existují i směsi semen vhodných do stínu za domem, či trav s rychlejším růstem.

Příprava půdy

Nejprve odstraňte původní trávu, plevel a ostatní rostliny z oblasti, kde budete zakládat trávník. Jedná se nejnáročnější část procesu, ve většině případů totiž bude potřeba velké množství manuální práce rýčem a motykou. Vypleté rostliny kompostujte dostatečně daleko od místa nového trávníku a ujistěte se, že půda je před setím skutečně uvolněná a vyčištěná. Měla by být kyprá, provzdušněná a propustná pro vodu.

Vysévání trávy

Rozsévejte trávu rovnoměrně na připravenou půdu. Mějte na paměti také doporučenou formu výsevu pro daný druh trávy. Jestli si nejste jistí, zda dokážete semena rozhazovat rovnoměrně, zkuste využít automatických rozhazovačů semen. Po výsevu lehce přejeďte trávník válečkem nebo přitlačovačem, abyste zajistili, že semena budou dobře přitlačena k zemině.

Zalévání založeného trávníku

Po setí důkladně zalijte trávník, aby se semena dostala do kontaktu s vlhkou půdou a začala klíčit. Udržujte půdu vlhkou, dokud se tráva dobře nezakoření. Ideální čas pro zalévání je ráno.

Péče po výsevu

Pravidelně kontrolujte trávník a odstraňte eventuální plevel nebo případné škůdce. První sečení by mělo proběhnout, když tráva dosáhne výšky asi 7 až 10 centimetrů. Tráva tak dostane stimul k dalšímu aktivnímu růstu. Během prvního roku by měl trávník dostat čas na pořádné zakořenění. Snažte se po něm tedy zatím příliš nechodit.

Použití hnojiv a biostimulantů

Pro ještě větší vitalitu svého trávníku, můžete použít hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík pro podporu jeho růstu. Ideálně si vyberte hnojivo určené přímo pro trávníky. Zvažte také použití biostimulantů. Vyvinuli jsme například přípravek Escube Tráva, který výrazně zlepšuje tvorbu kořenového systému, podporuje růst a zmenšují množství potřebné zálivky. Na podzim navíc díky tomuto přípravku zvýšíte odolnost trávníku proti sněžné plísni před zimou.

Založení travního koberce na podzim má mnoho výhod a může vám pomoci dosáhnout krásného a zdravého trávníku již v nadcházející sezóně. Pokud budete dbát na pravidelnou péči, můžete se již v příštím roce těšit na krásně zelenou trávu ve svém okolí.