Stále více lidí snaží najít způsoby, jak účinněji využívat vodu, zejména při zalévání rostlin. Nejen okrasné květiny, ale i trávník a stromy potřebují v horkém létě spoustu vody. Za normálních okolností jim vydatně pomáhají letní deště, ale na některých místech nemusí pršet třeba i celý měsíc. Proto, pokud o své rostliny a úrodu nechcete kvůli suchu přijít, jistě budete zahradu a zalévat.

Dle fakturované spotřeby v České republice v roce 2022 jeden obyvatel využil zhruba 90 litrů vody za den (pití, splachování, umývání apod.). Zalévání zahrad si pak podle statistických údajů vyžádalo přibližně každý týden 20 litrů vody na m2 pro užitkové rostliny a zhruba 15 l/m2 pro okrasné. 

Například na záhon 50 m2 (5 × 10 m) při parném měsíci budete potřebovat až 4 000 l vody. Samozřejmě záleží na dalších faktorech, jako jsou pěstované rostliny, podloží, zda používáte mulč apod. Přesto se jedná o velké množství vody. Navíc každý strom může spotřebovat až 400 l vody za měsíc. Pokud nemáte studnu a nepodařilo se vám nachytat dostatek dešťové vody, je vodní péče o zahradu skutečně náročná.

Biostimulanty Escube vám s úsporou vody pomohou

Přípravky Escube díky svému inovativnímu složení přispívajík úspoře vody, obzvláště při péči o rostliny v suchém období. Přípravky Escube totiž obsahují organické látky, které pomáhají zlepšit vlastnosti půdy. 

Jedná se o zcela přírodní hydroabsorbenty, smáčedla a zvláčňovadla. Díky nim půda lépe zadržujje vláhu, a navíc vodu postupně uvolňuje rostlinám, když ji potřebují. Dochází také ke snížení povrchového odtoku, čímž se minimalizuje odpařování vody a zvyšuje se efektivita jejího využití rostlinami. 

Voda je současně lépe uchovávána v kořenové zóně, což umožňuje rostlinám rovnoměrněji a dlouhodoběji čerpat vodu bez častého a nadměrného zalévání. 

Aplikace biostimulantů do půdy při zalévaní správně naředěným roztokem přináší rostlinám zásadní výhody. Po aplikaci přípravků Escube dochází ke snížení spotřeby vody až o 40 %. Což na našem ukázkovém 50 m2 velkém záhonu může znamenat úsporu až 1 600 litrů vody za měsíc.

Tipy, jak ještě více šetřit vodou při zalévání:

Správný čas zalévání: Zalévejte rostliny ráno nebo večer, kdy je venkovní teplota nižší a voda se méně odpařuje.

Správná technika: Zalévejte rostliny přímo u kořenů, aby se minimalizovala ztráta vody odpařováním ze země. Můžete také vyzkoušet automatické zavlažování, které díky pravidelné závlaze udržuje zeminu optimálně vlhkou. U stromů naopak raději zalévejte dál od kmene a nárazově větším množstvím vody.

Mulčování: Mulčování půdy vrstvou kůry, slámy nebo jiných materiálů pomáhá udržovat půdu vlhkou déle a hlavně redukovat odpařování vody.

Pravidelná péče: Odstraňujte odumřelé listy a květy, aby se zabraňovalo nadměrné spotřebě vody na části rostliny, které už nejsou životaschopné.

Výběr vhodných rostlin: Zkuste do budoucna pěstovat také rostliny, které jsou přizpůsobené místním podmínkám a vyžadují méně vody.

Pokud chcete věnovat úsilí udržitelnějšímu pěstování rostlin, efektivněji využívat vodu a celkově šetřit náklady, zvažte využití přírodních biostimulantů Escube i na své zahradě. Pokud si nejste jistí výběrem konkrétního produktu, neváhejte nás kontaktovat.